Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat

Lublin, 11-13.03.2016 - relacja

Na pływalni Aqua Lublin, obiekcie onieśmielającym wielkością i liczbą atrakcji, w dniach 11-13.03.2016 odbyły się zimowe, juniorskie mistrzostwa Polski na krótkim basenie. Do rywalizacji przystąpili pływacy i pływaczki urodzeni w 1999 i 1998 roku. W gronie 400 zawodników znaleźli się również reprezentanci Świebodzina - Oliwia Gonta i Remigiusz Ampulski.

Podczas trzydniowych zmagań świebodzinianie wywalczyli trzy finały B i dwa finały A. Plan minimum założony na początku sezonu został osiągnięty. Choć chrapka na medal w konkurencjach motylkowych była to zabrakło lepszej dyspozycji dnia a może nawet trafienia z formą. Mistrzostwa stały na bardzo wysokim poziomie, padło 5 rekordów Polski, 13 wyników 800 i ponad punktowych (FINA). Póki co, cieszymy się z tego co mamy. Z niecierpliwością czekając na rewanż na basenie dwa razy dłuższym, o wymiarach olimpijskich. Relacja dzień po dniu:

1 DZIEŃ

W porannych eliminacjach Oliwia Gonta uzyskała 13 czas (27.08s-RŻ) w gronie 69 zawodniczek startujących w konkurencji 50m stylem dowolnym. Awans do finału A dawał czas 26.88s. Remigiusz Ampulski na tym samym dystansie wśród 128 chłopców zajął 30 miejsce z czasem 24.26s. Na 100m stylem motylkowym Oliwia uplasowała się na 9 miejscu (1:03.81) i zapewniła sobie awans do finału A - startowało 41 dziewcząt. Ta sztuka nie udała się Remikowi, zajął 15 miejsce (57.23s), co wystarczyło jedynie/aż na finał B.

W finale B kraulem Oliwia nie poprawiła czasu (27.17s) i pozycji - 15. Finale A motylkiem również nie urwała z wyniku ani setnej - 1:04.15 i ukończyła rywalizację na 10 miejscu. Remik w finale "pocieszenia" obronił 15 pozycję i uzyskał lepszy czas niż w porannych eliminacjach (56.95s).

2 DZIEŃ

Eliminacje otworzyła konkurencja 50m stylem motylkowym. Oliwia dopłynęła na 8 pozycji (na 61 uczestniczek) z czasem 28.86s, co dało jej awans do finału A, Remik musiał o awans do finału B ścigać się w repasażach z dwoma innymi zawodnikami - wyszedł z tego zwycięsko, jednocześnie uzyskując najlepszy życiowy rezultat 25.58s.

W finale Oliwia pobiła życiówkę 28.54, ale 8 konkurentek było tego dnia lepiej dysponowanych. Remik wywalczył 18 miejsce, popłynął o 4 setne gorzej od "repasażowej" życiówki.

Oto filmiki z ich udziałem:

3 DZIEŃ

Rozprężenie, rozluźnienie, spadek motywacji i tylko 37 miejsce (z 53) Oliwii na 100m stylem dowolnym z czasem o blisko dwie sekundy gorszym od życiówki. Zadowolony ze startu na tym samym dystansie nie mógł być też Remik. Zajął 44 miejsce na 102 startujących, osiągnał czas 54.07s - gorszy o 6 dziesiątych od rekordu życiowego.

Po tak intensywnym weekendzie zawodnicy i trener Sławek udali się na długi spacer po Lublinie.

Udział w zawodach jest współfinansowany z budżetu Gminy Świebodzin w ramach dotacji udzielonej w konkursie ofert publicznych na 2016 rok.